Makaleler

PSİKİYATRİK DESTEK ALMAK
Yazar: Doç.Dr.Abdullah AKPINAR

PSİKİYATRİK DESTEK ALMAK 

Bir psikiyatri ve psikoterapi merkezine başvurmadan önce birden çok soru akıldan geçmektedir. Psikiyatri ve Psikoterapi hangi alanlarda faydalıdır?  Hangi konularla yada belirtilerle Psikiyatri'ye başvurabilirim? Psikiyatrik tedaviler nasıl olumlu etki gösterir? Bu gibi sorularla birey bir psikiyatri merkezine ya başvurur ya da erteler. 

 

Yardım Almayı Ertelemeyin

Başvuru ertelediğinde ise genellikle konu yada belirtiler şiddetlenerek kişinin yaşam alanlarını daha da  güçleştirebilmektedir. Bununla birlikte hangi zaman diliminde olunursa olunsun, bir konu ve gündem var ise ertelemeden bir başlangıç yaparak başvuruda bulunmak daha iyi bir seçenek olarak görünmektedir. 

 

Görüşmecilerimizden Geri Bildirimler

Çoğunlukla da bir psikiyatri merkezine başvurarak destek alan bireylerden alınan geri bildirimler şunlardır: “ İyi ki gelmişim. Başvurduktan sonra yararlarını anlamaya başladım. Gecikmiş te olsam bir yerden başlamak iyi oldu. Yargılanmadan-tarafsız olarak paylaşmak ve değerlendirilmek güzelmiş. Başvurduğum belirtilerin nasıl ve niye beni etkilediği farketmeme katkı sağladınız bu bana iyi geldi. Aslında önyargılı olduğum psikiyatrik ilaçların bana nasıl iyi geldiğini farkettim. Anlaşılmak huzur verici. Hayatım boyunca benimle gelecek diye düşündüğüm belirtilerim sönmeye başlıyor, benim için artık daha önemsizleşiyor, bunları gözlemlemek bana iyi geliyor.

 

Çözüm İçin İlk Adım

Bununla birlikte sebebi ne olursa olunsun eğer ilk görüşme yararlı bulunmaz ise en azından çözüm için bir ilk adım atılmış olunmaktadır. Bu ilk adımda genellikte devam edilmekle birlikte insandaki erteleme duygusunun verdiği huzursuz edici etkide azalmakta ya da ortadan kalkmaktadır. Psikiyatri ve psikoterapi yaşam alanımızın her yerindedir ve merkezindedir. Her bir bireye özgü birçok alanda katkılar sağlayabilmektedir. Kişinin yaşamındaki sorun olarak gördüğü her bir konu ya da belirti psikiyatri ve psikoterapinin bir çalışma alanı olabilmektedir. Kişinin yaşadığı sorunlar, kişiler arası ilişkileri, aile ilişkileri, okul ya da meslek işlevselliği, sosyal yaşamındaki güçlükler, gibi yaşamın tüm yönleri ele alınmaktadır.

 

Hangi durumlarda destek alınabilir

Alkol, sigara ve diğer madde kullanımlarını azaltmak ve bırakmak, bilgisayar bağımlılığı, eşler arasındaki sorunlar (iletişim, cinsellik) anne/baba ve çocuk iletişim sorunları,  mutsuzluk, karamsarlıklar, yaşamdan ilgi ve isteğin azalması, sinirlilikler, öfke atakları, saldırganlıklar, şüphelenmeler, korkular, gerginlikler, huzursuzluklar, kararsızlıklar, panik ataklar, kötü bir şey olabileceği huzursuzluğu, sınav kaygıları, yalnız kalma korkuları, kalabalıkta huzursuz olmak, sosyal ortamlarda kaygılar, geçmiş yaşanan olumsuz olayların kaygıları/etkileri, takıntılar, saplantılar, birçok tıbbi alanda hekimde değerlendirilmesine karşın sebebi belirlenemeyen bedensel belirtiler (baş ağrıları, çarpıntı gibi), dikkat dağınıklıkları, odaklanamama, konsantre olamama, iyi ancak zor biri olmak, özdenetimin olamadığı konular (hayatını yönetememek, ekonomisini yönetememe, sık iş değiştirme), sınıfta kalmalar ve tekrarlamalar ya da okulu bitirememe gibi yaşamı etkileyen bu konular psikiyatri ve psikoterapinin temel ilgilendiği alanlardır. 

 

Tedaviler Nasıl Olumlu Etki Gösterir

Bu belirti ve konular yaşamda sadece küçük bir topluluğun değil her bir bireyin başına gelebilmektedir. Mevcut ve geçmiş belirti ve konuların saptanması ile başlanır. Nezaket ve incelikle, işbirliği içinde, duygu, düşünce ve konu ile çalışılarak bireyi anlamaya gayret gösterilir. Konu ve belirtiler detaylandırılır. Konu ile ilişkili yas, kişilerarası çatışmalar, yaşamdaki değişimler de ele alınabilmektedir. Kişinin gereksinim ve önceliklerini anlayarak somut öneriler sunulabilmektedir. Bireyin olumsuz ve işlevsel olmayan duygu ve düşünceleri yeniden ele alınarak yerine işlevsel ve olumlu düşüncelerinin oluşması, bununla birlikte davranışlarına ve yaşamına yansıtılmasına çalışılır. Psikiyatri/Psikoterapi; nasıl katkı sağlayabilirim, daha iyi nasıl olabilirliğin görüşmeye yansıtılmaya çalışıldığı bir yaşam alanıdır. Farmakoterapi olarak adlandırılan ilaç tedavisi, gerekli durumlarda önerilen ve kişiye özel dozlarıyla ele alınmaktadır


Bağlantılarımız

  • Özel Sağlık Sigortaları
  • Bankalar
  • Yapı Kredi Emekli Sandığı Vakfı
  • TBMM ile anlaşmamız vardır

İletişim

Adres: Aydınlık Evler Mahallesi 6780 Sokak No:13 Çiğli - İzmir (Çiğli Emniyet Müdürliği Yanı)

Tel: 0232 376 00 55

Faks: 0232 376 44 90

E-Posta: info@sokrates-psikiyatri.com.tr